Blogrys

Kabel od "Polityki" (3)

Czytasz starą notkę zaimportowaną z WordPressa. Niektóre elementy układu stron – w szczególności rozmiary i zakotwiczanie ilustracji oraz światło – mogą pozostawiać sporo do życzenia. Gdzieniegdzie wyparowały też multimedia, w szczególności zagnieżdżone wideo z YT.

Z numerów 5/2012 i 6/2012 Polityki polecam teksty:

  • o źródłach kryzysu ekonomicznego. Z Pawłem H. Dembińskim, współtworcą Obserwatorium Finansów w Genewie, rozmawia Jacek Żakowski. Od artykułów poświęconych ekonomii zdecydowanie lepiej czyta mi się wywiady, pewnie dlatego, że zazwyczaj nie owija się w nich w bawełnę.

  • o macoszym traktowaniu bioetyki w polskim środowisku medycznym. Zawsze warto przeczytać artykuł zawodowego filozofa poruszający aktualny temat.
  • o Meryl Streep. Pretekstem jest oczywiście premiera filmu o Żelaznej Damie.
  • o "wykorzystywaniu" internautów przez biznes. Na razie cudzysłów jest chyba wskazany, ale jeżeli zjawisko będzie narastać? Ciekawe perspektywa. Czy faktycznie na naszych oczach rodzi się cyberproletariat?
  • o Margaret Thatcher. Tym razem tej prawdziwej.
  • o skokowym rozwoju infrastruktury morskiej, która w XIX w. opierała się na parowcach, w XX w. na kontenerowcach, a obecnie jej śrubą napędową są wielkie wycieczkowce. O tych ostatnich pisze szerzej Adam Curtis w znakomitym anglojęzycznym artykule. A jeżeli masz Naprawdę Bardzo Dużo Pieniędzy (nie masz, prawda?), zajrzyj też tutaj.
  • o uniwersytutkach. Zastanawiam się leniwie, czy notka blogowa o sponsoringu spowodowałaby lawinę komentarzy, tak jak notka o jumactwie. Zastanawiam się też, już mniej leniwie, kiedy ukuto określenie "uniwersytucja". Wbrew pozorom na pewno nie stało się to w ostatnich latach, o czym przekonałem się niespodziewanie dzisiaj, oglądając czwarty odcinek Domu (1980). Kolega Andrzeja z roku nazywa tam Basię uniwersytutką właśnie.

Dostęp do archiwum Polityki wymaga bezpłatnej rejestracji.






Komentarze

scobin (2012-02-20 22:02:00)

Przeczytałem tekst o cyberproletariacie. Henry Jenkins napisał swego czasu ciekawą notkę blogową na zbliżony temat (http://henryjenkins.org/2010/05/why_participatory_culture_is_n.html), ale artykuł w "Polityce" również interesujący, choćby ze względu na przykłady z Polski.

Arek (2012-02-24 23:02:21)

Lepiej byś napisał coś o Władymirze Władymirowiczu, a nie tylko "Politykę" czytał ;>