Blogrys

Kabel od internetu (5)

Czytasz starą notkę zaimportowaną z WordPressa. Niektóre elementy układu stron – w szczególności rozmiary i zakotwiczanie ilustracji oraz światło – mogą pozostawiać sporo do życzenia. Gdzieniegdzie wyparowały też multimedia, w szczególności zagnieżdżone wideo z YT.

W poprzednim Kablu wspominałem o świetnym podcaście poświęconym historii filozofii. Dzisiejszą edycję częściowo poświęcam innym linkom tego typu.

1. In Our Time to cykliczna audycja w języku angielskim emitowana na BBC4 od końca lat dziewięćdziesiątych. Prowadzący Melvin Bragg wybiera temat i zaprasza do studia dwóch-trzech ekspertów, którzy urządzają kilkudziesięciominutowy miniwykład — a przy okazji trochę między sobą dyskutują. Tematy są zawsze zarysowane bardzo wyraźnie i dotyczą określonego zagadnienia, zwykle humanistycznego, jednak audycje zahaczają również o historię, politykę i nauki ścisłe. Nic tylko ściągnąć ponad pół tysiąca archiwalnych odcinków, a potem urwać kabel od internetu i słuchać, słuchać, słuchać... Genialna rzecz, takoż w formie jak i w treści.

2. Philosophy Bites jest w swej formule podobne do IOT: Dwóch prowadzących przeprowadza wywiad z jednym specjalistą na określony temat. O ile jednak IOT zgłębia historię idej, o tyle PB poświęcono rozmaitym koncepcjom filozoficznym, czasem mniej, czasem bardziej technicznym. Jak dotąd ponad 150 odcinków; nowe pojawiają się raz na dwa tygodnie.

3. Wreszcie, The Philosopher's Zone. Alan Saunders wraz z zaproszonymi gośćmi spogląda na świat filozofii i na codzienność poprzez pryzmat filozofii. Nowe odcinki pojawiają się co tydzień od początku 2005 r.

4. Journeys in Time to anglojęzyczny serial dokumentalny produkowany przez chińską stację telewizyjną CCTV i dostępny online. Poświęcony jest przede wszystkim historii i kulturze Chin, lecz niedawno zrealizowano w jego ramach siedmioodcinkowy cykl o Darwinie i teorii ewolucji.

5. Psychotestów wymyślono spory. Jednym z bardziej znanych jest test typologiczny Junga, któremu można się poddać tutaj. Kwalifikujesz się jako intuicyjny ekstrawertyk? Jako myślący introwertyk? Sprawdź. (I wklej na fejsa).

Podziękowania dla M.F. za podrzucenie dwóch ostatnich linków.