Demokracja kiedyś i dziś
wwm ::: 2021-02-28 ::: 290 słów ::: #768
Czytasz starą notkę zaimportowaną z WordPressa. Niektóre elementy układu stron – w szczególności rozmiary i zakotwiczanie ilustracji oraz światło – mogą pozostawiać sporo do życzenia. Gdzieniegdzie wyparowały też multimedia, w szczególności zagnieżdżone wideo z YT.
O ile dawne elity arystokratyczne, zajęte swoimi własnymi ważnymi sprawami, w znacznej mierze pozostawiały lud w spokoju (czego niezamierzonym skutkiem był większy zakres wolności jednostek), to współczesna „neoarystokracja” nie tylko ściąga z niego podatki, lecz także dąży (...) do zapanowania nad jego językiem, chce mu narzucić – własny dyskurs („poprawność polityczna”), własne widzenie świata, standardy moralności politycznej, światopogląd, określone style życia, myślenia, mówienia i zachowania.
Ponieważ sama swoją władzę legitymizuje nie tylko merytokratycznie, ale również nadal demokratycznie, tym bardziej staje się wobec ludu wyniosła i arogancka, tym bardziej nim pogardza. (…) Jak łatwo można przewidzieć, zbuntowane elity nie zamierzają oddać pola i widząc, że hasła „prawdziwej demokracji” i procedury demokratyczne zaczynają zagrażać im samym, dokonują zwrotu w kierunku elitaryzmu, merytokracji i ograniczenia demokracji w imię „wyższych wartości”, których lud nie chce wyznawać.
– Tomasz Gabiś (Nowa Debata, 16/2/2017)
Tradycyjne partie były bardzo mocno zakorzenione w społeczeństwie, dzięki czemu „wychowywały” swoich wyborców. Były czasy, gdy np. Partia Socjaldemokratyczna miała po kilku członków w każdym bloku mieszkalnym. Partia formułowała światopogląd tych ludzi, a następnie oni przekazywali go dalej.
Ta epoka dobiegła końca. Obecnie to media społecznościowe odpowiadają za edukację polityczną ogromnej części społeczeństwa. Skutkiem są nieprzewidywalne i zmienne zachowania wyborcze, rozkwit politycznej mitologii, skłonności do histerii. (…)
W demokracji lud musi być szanowany. Jeśli sądzi pan, że wie coś lepiej niż inni ludzie, musi pan z nimi rozmawiać, spróbować ich przekonać. Tymczasem nasze partie polityczne już dawno przestały rozmawiać z ludźmi. A skoro odpuściły sobie dialog z dużą częścią społeczeństwa, nie powinny się dziwić, że ci ludzie szukają innych sposobów na wyrażanie swoich poglądów niż za pośrednictwem wyborów.
– Wolfgang Streeck (Kultura Liberalna, 27/9/2016)
W demokracji nie chodzi o wypracowywanie zgody, ale o porządkowanie niezgody.
– Lars Sandåker
Komentarze
G. (2021-02-28 21:20:18)
Media spolecznosciowe ale nie tylko, w Polsce sa jeszcze media NARODOWE
; ) i 'ambona'
Borys (2021-03-01 16:04:37)
Sam widzisz, JarKacz (i Orban) przenieśli edukację na następny poziom (ucieczka do przodu :)).
G. (2021-03-02 13:56:15)
prekursorem i wizjonerem byl 'ubogi mnich z Torunia' ktory lata temu stworzyl swoja Wyzsza Szkole Kultury Spolecznej i Medialnej, najpierw absolwenci zapelnili media prawicowe i katolickie, pozniej publiczne ktore w krotkim czasie staly sie NARODOWE