Blogrys

Kabel od internetu (22)

1. Kilka poszerzających horyzont lub odprężających nagrań wyciśniętych z jutubki:

  • Linus Boman mówi niskim, radiowym głos nie do końca pasującym do pucołowatej, niezłośliwej twarzy. Opowiada o designie, np. o logotypach Eurowizji (18 min.) z 70 lat istnienia konkursu albo o wpływie sztucznej inteligencji spod znaku LLM na kulturę wizualną (35 min.). Polecam kanał w całości.
  • Wideoeseje poświęcone popkulturze zazwyczaj leją wodę do rytmu stockowych klipów, ale akurat pojęcie „gry systemowej” (13 min.) jest czymś więcej niż nachalną reifikacją uprawianą przez domorosłego filozofa gier wideo. Kanału Game Maker’s Toolkit, mimo frapującej nazwy, jednak nie polecam w całości.
  • 60 gier dosowych nielosowych w dziesięć minut i jeszcze raz w dziesięć minut. Jak miód na serce.
  • Czym jest teoria kategorii (26 min.), dział matematyki zajmujący się abstrahowaniem abstrakcji? Ten sam jutuber wcześniej przygotował żartobliwe i krótsze (9 min.) wprowadzenie w temat.
  • Najlepszy polski blog o architekturze i urbanistyce, Architecture Is A Good Idea, swoje najlepsze lata ma już za sobą, ale warto zaglądać do ich archiwów - na przykład po minicykl poświęcony niewidzialnym zabytkom. Składa się z ośmiu odcinków, obejrzyjcie przynajmniej dwa pierwsze (15 min.).
  • Na kanale Przystanek Historia odnajdziemy nagrany trzy lata temu cykl paneli dyskusyjnych pod nazwą „Geneza II Wojny Światowej”. Polecam wszystkie, ale ponieważ każdy wyrywa z życiorysu około półtorej godziny, stwierdzicie pewnie, że czasu macie najwyżej na jeden. W takim razie niech będzie to „Koncepcja Międzymorza - czy ratunek dla Polski?” (84 min.).
  • Koniecznie: O polskiej transformacji ustrojowej w czterech odcinkach (razem 137 min.) od mistrza „montodokumentu” Tomasza Czukiewskiego. Jeżeli Cię nie wciągnie, oznacza to, że Twoje zainteresowanie historią najnowszą jest doprawdy jak mróz, bo poniżej zera. Albo że jesteś Lechem Wałęsą.



2. Starzy webmasterzy mawiali, żeby nie zostawiać na witrynie WWW adresu mailowego napisanego w dosłownej formie nazwa@domena.com, gdyż wtedy rzucą się nań boty i zaleją nas spamem. Spencer Mortensen przetestował rozmaite, niekiedy bardzo pomysłowe (choć zawsze stosunkowo proste) sposoby kamuflowania małpy. Do stuprocentowo skutecznych należy między innymi maskowanie adresu stylem CSS (ponieważ scrapboty zasady CSS-owe zawsze ignorują) oraz kodowanie procentowe.



3. Nie tylko gry amigowe posiadały przepiękne pixelarty. Użytki również.



4. Chcesz poczytać dobrą fantastykę naukową? Oto spis 75 sajfajowych powieści z lat 1964-1983 należacych do nurtu Nowej Fali1. Ponad 10% propozycji to oczywiście Philip K. Dick.



5. A tutaj znajdziecie pięknie przygotowaną, infograficzną stronę o ewolucji gatunków muzycznych w epoce Spotify. The Pudding przygotował wizualne opracowania wielu innych zagadnień. Bardzo polecam przejrzenie archiwum.

  1. Za Wikipedią: „Termin określający nurt w literaturze fantastycznonaukowej, który pojawił się w połowie lat 60. XX wieku. Literatura nowofalowa odeszła od utartych kanonów s-f – fascynacji rozwojem techniki, eksploracją kosmosu, za to zajęła się człowiekiem i jego przeżyciami. Także warsztat pisarski był znacznie bardziej rozwinięty niż w klasycznej fantastyce.” 






Komentarze

Sebasista (2024-09-26 12:45:51)

Jestem zaskoczony, bo cała notka powstała o dodawaniu do linków "_blank" specjalnie dla mnie, a to wszystko krew w piach : - )

Borys (2024-09-26 12:51:34)

Społeczność internetowa chce Cię nauczyć otwierać linki przy pomocy środkowego przycisku myszy!

A tak na serio, to faktycznie, coś nie zadziałało. Zbadam sprawę. Dzięki za feedback.

Szybki dopisek: Już wiem, co się popsuło. Przedtem robiłem odnośniki do linków przy pomocy numerków, ale od niedawna oznaczam je krótkimi słowami, żeby w razie czego łatwiej zorientować się, który link jest do czego. Rzecz w tym, że skrypt, który automatycznie dodaje target=_blank, reaguje tylko na numerki. Zmodyfikuję go przy najbliższej okazji.

Sebasista (2024-09-26 13:07:08)

Noo, i to jest temat na kolejną notkę! : - D

SpeX (2024-09-28 02:02:41)

Nie edytuj odpowiedzi (komentarzy) jak dużo dodajesz, bo ta zmiana nie leci do feeda RSSowego.

Borys (2024-09-29 14:27:35)

Sto procent racji. Dwie wpadki pod rząd, ech, lada dzień się wyda, że to wcale nie ja napisałem oskryptowanie nowego Blogrysa...

Maciek (2024-10-22 17:54:44)

"Starzy webmasterzy mawiali, żeby nie zostawiać na witrynie WWW adresu mailowego napisanego w dosłownej formie"

To jest niestety coraz bardziej aktualne, a temat kodowania procentowego ciekawy !

Pozdr.



C O M E C O N