Blogrys

Chłopi według Nowickiego

Czytasz starą notkę zaimportowaną z WordPressa. Niektóre elementy układu stron – w szczególności rozmiary i zakotwiczanie ilustracji oraz światło – mogą pozostawiać sporo do życzenia. Gdzieniegdzie wyparowały też multimedia, w szczególności zagnieżdżone wideo z YT.

Kilka lat temu napisałem krótko i pochlebnie o ekranizacji Chłopów. Gdy kilka miesięcy temu przyszło mi obejrzeć powtórnie serial Jana Rybkowskiego, skupiłem się przede wszystkim na wizualnej stronie produkcji. Marek Nowicki spisał się fenomenalnie tworząc mnóstwo przepięknych ujęć, których kolorystyka i kompozycja przywodzą na myśl olejne obrazy o tematyce wiejskiej. Chłopi to ta sama zdjęciowa liga co o dwa lata starszy Barry Lyndon, tyle że Kubrick nakręcił wszystko w naturalnym świetle, natomiast pewnym mankamentem rodzimej produkcji są cienie z reflektorów padające niekiedy w niewłaściwych miejscach i kierunkach.

Z trzynastu odcinków dzieła Rybkowskiego wyciąłem 107 najlepszych kadrów i utworzyłem z nich album. Przypuszczam, że to największy zbiór kadrów z Chłopów w internecie. Może kiedyś przyda się komuś do prezentacji maturalnej. :)






Komentarze

Moz.art (2012-07-13 00:07:53)

Doskonale wybrane kadry. Piękne obrazy. Gratuluje.

Arek (2012-08-20 20:08:05)

Rzeczywiście, ładne.

Bogdan Solle (2013-09-12 20:09:52)

Witam Cię BorysPrzypadkowo trafiłem na Twój blog i zestaw kadrów z filmu "Chłopi". Pierwszy kadr to winieta pod napisy czołowe filmu mojego autorstwa. Były jak wiesz 4 winiety Wiosna, Lato, Jesień, Zima zgodnie z porami roku przewijającymi się przez film. Współtworzyłem scenografię do tego filmu i czuwałem na planie zdjęciowym by wszystko było zgodne z epoką i charakterem powieści. Kadry które przypominają polskie malarstwo takich malarzy jak Wyczółkowski, Fałat, Gierymski i wielu innych nie są przypadkowe taka własnie była koncepcja plastyczna filmu konsekwentnie realizowana. Marek Nowicki- operator świetnie to rozumiał i z całą konsekwencją realizował koncepcję. Scenograf w jest autorem oprawy plastycznej filmu. Do niego należy wybór i propozycja wszystkich obiektów zdjęciowych ich adaptacje, także wnętrz naturalnych, aranżacje, budowa dekoracji atelierowych i plenerowych i dbałość o zgodność z epoką i charakterem powieści. To trudne, ale satysfakcjonujące zajęcie tworzenia nieistniejących światów tak by widz był przekonany że wprowadza się go w tamten odległy świat. To był ostatni moment by zrealizować taki serial dziś byłoby to prawie niemożliwe. Serialowi zarzucano na początku zbytnią barwność jakby nie rozumiejąc, że taka była kultura i obyczaje w Księstwie Łowickim. Barwność kostiumów była tradycją ludową. Wielu krytyków nie ma pojęcia o scenografii a jeśli już piszą to kompletne bzdury.Osobiście uważam ten serial za jeden z najlepszych je,śli chodzi o adaptację literatury polskiej. Pozdrawiam serdecznie. Bogdan S

Borys (2013-09-14 18:09:08)

Witam Pana, dziękuję serdecznie za bardzo ciekawy komentarz i za podanie nazwisk malarzy, do których "Chłopi" nawiązywali oprawą. Że zrealizowanie takiego serialu dzisiaj byłoby niemożliwe — niestety, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ale skoro HBO w Stanach potrafi od wielu lat tworzyć ambitne seriale, może i my w Polsce doczekamy się jeszcze powrotu dobrych produkcji telewizyjnych. Pozdrawiam serdecznie!

Adam (2015-05-26 20:03:36)

Do Pana Bogdana Solle: Pańskie winiety wywierały na mnie zawsze wielkie wrażenie. Nie dość, że są idealne, jako ozdoba czołówki serialu, to same w sobie są dla mnie kwintesencją tradycyjnej kultury chłopskiej. Zawsze, kiedy je oglądam przenoszę się do świata, którego już nie ma. Czy tworzył Pan jeszcze inne, podobne dzieła? Pozdrawiam Adam

Bogdan S (2015-08-22 22:30:42)

Witam serdecznie Panie Adamie.., Winiety do "Chłopów" (pory roku) były inspirowane grafiką końca XIX w. obserwacją wsi i wiedzą o twórczości artystów, których inspirowała wieś polska, wyobraźnią a także malarstwem i grafiką z tamtego okresu. Nie nazwałbym je wielkimi dziełami...ale korespondującymi z charakterem i wymową filmu! Reżyser J. Rybkowski gdy zobaczył moje propozycję natychmiast je zaakceptował a tytułowy napis "Chłopi" był inspirowany i zasugerowany liternictwem wydawnictwa "Kłosy" z tamtego okresu. Starałem się graficznie przybliżyć widzom charakter tamtej epoki. Tak się złożyło, że zaprojektowałem napisy czołowe do kilku innych filmów realizowanych przeze mnie scenograficznie jak np. "Wierna rzeka" mająca skromny budżet i przerwana w realizacji stanem wojennym a zrealizowana leżała na półkach przez kilka lat.. napisy czołowe to najzwyklejsze pismo"kaligraficzne"naśladujące te z końca XIX w. , serial historyczny "Kanclerz" i film historyczny "Żelazną ręką" to inna epoka, ale napisy tytułowe zrobiłem w charakterze epoki. Lubię liternictwo- przedmiot zapomniany w czasach dzisiejszej epoki komputerowej. Rzadko kto wie, co to są i jakie znaczenie mają "światła" pomiędzy literami w tekście a co znał dawniej każdy "zecer" składający tekst z czcionek! Ale to stara teraz "tajemna " wiedza. Pozdrawiam serdecznie.
Bogdan Sölle

Adam Ćwiklak (2015-08-23 10:28:40)

Szanowny Panie Bogdanie,

bardzo dziękuję za Pańską odpowiedź. Dla mnie Pańskie grafiki pozostaną jednak "dziełem", które wpisało się dużymi zgłoskami w naszą narodową kulturę. Chciałbym jeszcze zapytać, jaki był los tych "Pór roku" i gdzie one się obecnie znajdują? Czy można je gdzieś obejrzeć "na żywo"?

Pozdrawiam
Adam Ćwiklak