Mam małe, ale przynajmniej dość oryginalne, hobby — zbieram aforyzmy, złote myśli, maksymy, dobrze brzmiące cytaty. Wynotowuję je głównie podczas czytania, zdecydowanie rzadziej podczas oglądania filmów. Poniżej znajdziecie moją kolekcję. Zdaję sobie sprawę, że w internecie natrafić można na zbiory nieporównywalnie większe, ale mają one zazwyczaj charakter masowy; są bądź to dodawane gromadnie przez internautów, bądź to tworzone poprzez copypastę innych, mniejszych kolekcji. Mój zbiór jest natomiast całkowicie prywatny. Wszystkie fragmenty, które znajdziecie poniżej, zostały wyłowione i wyselekcjowane przeze mnie. Przypuszczam też, że wielu z nich ze świecą szukać gdzie indziej.

Wielkie podziękowania należą się Dabrozowi, intelektualnemu sponsorowi, który napisał dla mnie w ekspresowym tempie stosowny skrypt w PHP. Zapraszam też do zbioru cytatów i aforyzmów pochodzących z Nowego Testamentu.

I skoro już tu trafiłeś, możesz też zajrzeć na mój blog.


Wszystkie ::: Losowy

Etykietki

Źródła

Niccolo Machiavelli
Ludzie nader rzadko potrafią być całkiem źli albo całkiem dobrzy.
ludzie       dobro i zło      

Niccolo Machiavelli
Ludzi należy albo sobie zjednywać, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich nie będą już w stanie.
ludzie      

Niccolo Machiavelli
Jest to odwieczna prawda, która nigdy nie zawodzi: ten, kto dla cudzej potęgi pracuje, sam ginie.
mądrości życiowe      

Niccolo Machiavelli
Wszystkie krzywdy należy wyrządzać jednocześnie, bowiem spowodują mniej gniewu, gdy ich smak nie będzie przedłużony. Dobre uczynki natomiast trzeba czynić pomału, by ci, którzy czerpią z nich korzyści, mogli się nimi bardziej cieszyć.
mądrości życiowe       dobro i zło      

Niccolo Machiavelli
Nie ma niczego słabszego bądź bardziej chwiejnego aniżeli szacunek dla władzy nie opartej na sile władcy.
polityka      

Niccolo Machiavelli
Ludzie w swej ogólności są niewdzięczni, niestali, dwulicowi, tchórzliwi wobec niebezpieczeństw i pożądliwi zysków. Dopóty czynisz im dobro, dopóki należą do ciebie życiem i duszą. Gdy potrzeba jest daleko, przysięgają poświęcić dla ciebie krew i majątek, życie i synów. Jednakowoż gdy w potrzebie się znajdziesz, odwrócą się do ciebie plecami.
ludzie      

Niccolo Machiavelli
Ludzie prędzej zapomną o śmierci ojca aniżeli o utracie ojcowizny.
ludzie      

Niccolo Machiavelli
Jako że okoliczności bywają zmienne, a ludzie trwają przy swoich nawykach, będzie powodziło im się tak długo, jak długo okoliczności będą odpowiadały nawykom. Lepiej jednak być natarczywym aniżeli ostrożnym. Albowiem Fortuna jest kobietą i nie należy oszczędzać na ciosach i popchnięciach, by utrzymać ją w ryzach. Prędzej da się ona poskromić temu, kto traktuje ją gwałtownie, niż temu, kto powściągliwie wszystko kalkuluje.
mądrości życiowe      

Niccolo Machiavelli
Ludzie są źli, chyba że zmusi się ich do dobra.
ludzie       dobro i zło