Mam małe, ale przynajmniej dość oryginalne, hobby — zbieram aforyzmy, złote myśli, maksymy, dobrze brzmiące cytaty. Wynotowuję je głównie podczas czytania, zdecydowanie rzadziej podczas oglądania filmów. Poniżej znajdziecie moją kolekcję. Zdaję sobie sprawę, że w internecie natrafić można na zbiory nieporównywalnie większe, ale mają one zazwyczaj charakter masowy; są bądź to dodawane gromadnie przez internautów, bądź to tworzone poprzez copypastę innych, mniejszych kolekcji. Mój zbiór jest natomiast całkowicie prywatny. Wszystkie fragmenty, które znajdziecie poniżej, zostały wyłowione i wyselekcjowane przeze mnie. Przypuszczam też, że wielu z nich ze świecą szukać gdzie indziej.

Wielkie podziękowania należą się Dabrozowi, intelektualnemu sponsorowi, który napisał dla mnie w ekspresowym tempie stosowny skrypt w PHP. Zapraszam też do zbioru cytatów i aforyzmów pochodzących z Nowego Testamentu.

I skoro już tu trafiłeś, możesz też zajrzeć na mój blog.


Wszystkie ::: Losowy

Etykietki

Źródła

Milan Kundera
Zlekceważona wartość i zdemaskowane złudzenie mają równie rachityczne ciała, są do siebie podobne i nic łatwiejszego, jak wziąć jedno za drugie.
mądrości życiowe      

Milan Kundera
Jeżeli ludzie będący na "ty" są sobie obcy, forma ta nabiera natychmiast opacznego znaczenia, staje się wyrazem gburowatości, tak że świat, w którym ludzie powszechnie są z sobą na "ty", nie jest światem powszechnej przyjaźni, lecz światem powszechnego zlekceważenia.
mądrości życiowe       ludzie      

Milan Kundera
Jest jakiś błąd w rozumowaniu, jeśli człowiek abstrahuje ukochaną istotę ze wszystkich okoliczności, w których ją poznał i w których ona żyje, jeśli z zapamiętałą wewnętrzną koncentracją usiłuje ją oczyścić ze wszystkiego, co nie jest nią samą, a więc również i z historii, którą wspólnie przeżyli i która tworzy ramy ich miłości.
miłość      

Milan Kundera
Mężczyzna może żądać od kobiety wszystkiego, ale jeżeli nie chce zachować się jak brutal, musi umożliwić jej postępowanie zgodne z jej najgłębszym zakłamaniem.
prawda i kłamstwo      

Milan Kundera
Pijacy to najwierniejsi entuzjaści regionalnych imprez. Ostatni entuzjaści. Przynajmniej raz na jakiś czas mają szlachetny powód, żeby sobie popić.
śmieszne      

Milan Kundera
Człowiek, owa istota dążąca do równowagi, wyrównuje ciężar zła, które zwalono jej na kark, ciężarem nienawiści.
dobro i zło      

Milan Kundera
Myśmy chcieli zbawiać świat przez nasz mesjanizm. Może oni ocalą go przez swój egoizm.
cytaty      

Milan Kundera
Rzeczy wynikłe z pomyłki są równie realne jak rzeczy wynikłe logicznie, z konieczności.
mądrości życiowe      

Milan Kundera
Zemsta odkładana na później przeobraża się w coś fałszywego, w prywatną religię, w mit z każdym dniem bardziej oderwany od występujących w nim osób, które w micie zemsty pozostają ciągle takie same, chociaż w rzeczywistości są już dawno kim innym.
dobro i zło      

Milan Kundera
Historia jest wątłą nicią tego, co zapamiętane, nad oceanem tego, co zapomniane.
historia      

Milan Kundera
Ludzie przeważnie łudzą się dwiema błędnymi wiarami: wierzą w wieczną pamięć (ludzi, spraw, czynów, narodów) i w odwracalność (czynów, pomyłek, grzechów, krzywd). Obie te wiary są fałszywe. W rzeczywistości jest właśnie na odwrót: wszystko zostanie zapomniane i nic nie będzie naprawione. Naprawę (zemstę, przebaczenie) zastąpi zapomnienie. Nikt nie naprawi krzywd, które wyrządzono, ale wszystkie krzywdy ulegną zapomnieniu.
mądrości życiowe      

Milan Kundera
Najbardziej błagalnym głosem przemawia dom, wobec którego żeśmy zawinili.
mądrości życiowe