Mam małe, ale przynajmniej dość oryginalne, hobby — zbieram aforyzmy, złote myśli, maksymy, dobrze brzmiące cytaty. Wynotowuję je głównie podczas czytania, zdecydowanie rzadziej podczas oglądania filmów. Poniżej znajdziecie moją kolekcję. Zdaję sobie sprawę, że w internecie natrafić można na zbiory nieporównywalnie większe, ale mają one zazwyczaj charakter masowy; są bądź to dodawane gromadnie przez internautów, bądź to tworzone poprzez copypastę innych, mniejszych kolekcji. Mój zbiór jest natomiast całkowicie prywatny. Wszystkie fragmenty, które znajdziecie poniżej, zostały wyłowione i wyselekcjowane przeze mnie. Przypuszczam też, że wielu z nich ze świecą szukać gdzie indziej.
"Pałac"Łyżkę tylko dał Bóg człowiekowi, i to z drzewa wystruganą, a to wszystko inne wymyślili ludzie przeciw ludziom. Widelec wymyślił na pewno jakiś syty i gruby. Taki, co mu brzdęc już stopy zasłaniał. Co to siadał na dwóch stołkach. Co o samym jedzeniu mógł mówić choćby od rana do wieczora i piękniej niż inny o całym swoim życiu. Tylko jeść już więcej nie mógł, ale nie mógł także zboleć, że inni dalej jedzą. I wymyślił widelce, żeby nikt nigdy nie mógł się już najeść. Stąd tyle głodu wszędzie. Bo widelcem grymasić można po talerzu, a nie jeść prawdziwie. A noże to już chyba sam diabeł wymyślił. Mógł nie być wcale gruby ani syty. Mógł mizerak być. Zasuszony i zły w oczach. Tylko musiał nie mieć żołądka, za to żółci wór.
cytaty śmieszne
"Pałac"Gdybym tak zawsze liczył na [Boga] wolę, nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem. Cóż mi on w tym wszystkim dopomógł? Czy on mi w ogóle kiedykolwiek dopomógł? Czy choć wiedział, że ja jestem na tym jego bożym świecie? Czy choć wzruszył się raz nade mną, ot, zwyczajnie, jak się człowiek wzrusza nad robaczkiem, jak się wzrusza mądrość nad marnością, jeśli już nic więcej nie mógł. Nie mógł. To mógł chociaż mi się przyśnić i powiedzieć, że tak samo jest bezradny, ale los już jego taki, że musi być Bogiem. A byłoby mi o ileż lżej, że i on jest tylko swoim przeznaczeniem.
cytaty wiara i religia
"Pałac"Nędzarze mają zwykle więcej grzechów niż panowie. Nędzarze skazani są na grzechy, a panowie z własnej woli grzeszą. Nędzarze grzeszą, bo muszą, a panowie grzeszą, bo mogą. Grzechy grzechom nie mogą być więc równe. Jakżeż je tak na tej samej wadze, że tak powiem? W człowieku nie można samych grzechów sądzić, ale i cierpienia jego. Inaczej sprawiedliwość jest jedynie wymierzaniem kary.
cytaty dobro i zło
"Pałac"Nigdy człowiek nie jest bliższy sobie jak w nieszczęściu, nigdy dotkliwiej nie czuje się sobą, jedną z sobą osobą, jak właśnie w nieszczęściu, gdy cierpi, gdy nie tylko czuje, że to on, ale także wie, że to on, a nawet nie potrafi już nie wiedzieć, że to nie on. Bo cierpienie jest nie tylko bólem, lecz i wiedzą. I nigdy prawdziwiej nie czuje się sprzymierzony z sobą, jak kiedy cierpi, nawet z tym, czego nienawidzi w sobie, co jest jego pokorą, przekleństwem, że gotów się bronić, choćby przeciw wszystkim, i przeciw wszystkim przebaczyć sobie. Może ta właśnie tęsknota za sobą, niech ci będzie, że okrutna, daremna, samolubna, jest najprawdziwszą tęsknotą w człowieku, a inne nasze tęsknoty są tęsknotami może cieni, może nazw oderwanych od rzeczy.
cytaty
"Pałac"Pragnienia w człowieku nie wolno gasić, bo tylko smutek z tego. To tak jak z pożarem, dopóki się palisz, wszyscy cię ratują, a jak już zgaśniesz, nie ma ci nawet kto współczuć. Chociaż kiedy się paliłeś, zdawało ci się, że masz cały świat za sobą. Lecz powiadam, obyś nigdy końca pożaru nie doczekał. To najsmutniejszy koniec. Nie wiesz nawet, w co ręce włożyć, a nikogo nie ma już przy tobie.
cytaty mądrości życiowe